Jaskier

Jaskier

Jaskier (Ranunculus) to bylinowa roślina zielna z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje w ponad 1500 gatunkach, dzięki czemu, występuje w wielu częściach świata. Zastosowanie powszechnie znajdują jaskry polny, jaskry alpejskie, jaskry bulwkowate czy też jaskry azjatyckie. Roślina osiąga wysokość do 1 metra, posiada zielone pędy i pierzaste liście. Większość odmian posiada żółte kwiaty, choć zdarzają się odmiany białe i różowe. Wewnątrz kielicha znajdują się liczne słupki i pręciki. Kwiaty mogą wyrastać pojedynczo lub zbierać się w niewielkie kwiatostany.

Warunki uprawy jaskrów zależą od wybranego gatunku. Dostępne są zarówno jaskry ceniące sobie wilgotne, a nawet mokre stanowiska, jak również odmiany wyrastające na kamienistych i dość suchych glebach, tak jak jaskry alpejskie. Mogą być stosowane w rabatach, jako ozdoba trawnika, a także jako rośliny rosnące wokół zbiorników wodnych. Niektóre odmiany, takie jak np. jaskier azjatycki mogą być uprawiane w doniczkach. Mnogość odmian sprawia, że łatwiej jest dobrać jaskry idealnie pasujące do ogrodu lub domu.

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.