Irysy - sadzonki, cebulki, japońskie, syberyjskie

Irys

Irys (Iris), nazywany również kosaćcem to roślina cebulowa zaliczana do bylin. Występuje w ponad 300 gatunkach zaliczanych do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Pochodzi głównie z obszarów Azji o umiarkowanym klimacie. Posiadają długie, jasnozielone liście odziomkowe. Uwagę zwracają przede wszystkim bardzo szerokie kwiaty o długich, lekko opadających płatkach. Najczęściej spotkamy się z odmianą fioletową z biało-żółtym środkiem, aczkolwiek zdarzają się także irysy białe, żółte, pomarańczowe, łososiowe lub różowe.

Większość gatunków irysów kwitnie wiosną, od kwietnia do czerwca. Posiadają niewielkie wymogi glebowe, w zupełności wystarczy zwykła gleba ogrodowa o odczynie obojętnym. Stanowisko może być słoneczne lub zacienione, ale warto tu zwrócić uwagę na potrzeby konkretnego gatunku. Irysy preferują umiarkowanie wilgotne stanowisko. Znajdują zastosowanie na rabatach, pod koronami drzew, a także wokół zbiorników wodnych. Są to również bardzo popularne kwiaty cięte.

Produkt dodany do ulubionych

  

 

  

 

Zapisz się do newslettera

i odbierz rabat na swoje zakupy

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.