HIACYNT

HIACYNT

Hiacynt (Hyacinthus) to bylina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Występuje naturalnie na obszarze śródziemnomorskim aż po południowo-zachodnią Azję. Zastosowanie w ogrodzie znajduje jedynie hiacynt wschodni (Hiacinthus orientalis). Roślina posiada mięsiste i krótkie liście osiągające długość do 30 cm. Pędy, na którym rozwija się kwiatostan osiągają wysokość do 20 cm. Kwiaty kształtujące się w duże grona mogą mieć różne odcienie: biały, żółty, zielony, pomarańczowy, różowy, czerwony, fioletowy, niebieski). 

Hiacynty kwitną w kwietniu i maju. Mają charakterystyczny, słodki zapach, który przyciąga pszczoły. Dużym plusem są niewielkie wymagania glebowe. Roślina ta preferuje jednak żyzną i przepuszczalną glebę piaszczystą. Stanowisko może być słoneczne lub w półcieniu, ale wymogiem koniecznym jest stała wilgotność. Hiacynty można sadzić  jako ozdobę trawnika, czy też na przydomowych rabatkach , a także na skalnikach. Cebule hiacyntów sadzi się we wrześniu w pewnych odstępach (ok. 12 – 15 cm). 

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.