Zimowit

Zimowit

Zimowit (Colchicum) to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Dziko rośnie w Europie zachodniej, środkowej i południowej, aż po Azję Środkową. Występują w kilku odmianach, z czego w ogrodzie najpopularniejsze są zimowity wiosenne oraz zimowity jesienne. Roślina osiąga wysokość do 30 cm. Posiada szerokie, lancetowate liście o długości ok. 20 cm. Jedna roślina wykształca do sześciu kwiatów. Są one wąsko-dzwonkowate z kremową rurką. Mają odcień biały lub różowy.

Zimowity jesienne kwitną w sierpniu, wrześniu i październiku, z kolei zimowity wiosenne zakwitają od marca do kwietnia. Preferują żyzne i przepuszczalne gleby. Stanowisko powinno być słoneczne i o umiarkowanej wilgotności. Zimowity sadzi się na rabatkach, a także jako ozdobę trawników. Zimowity wykorzystuje się także w donicach na tarasach i balkonach. Sadząc ją na swoim ogrodzie warto pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. Rośliny należy wykopywać co 3-4 lata, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczaniu.

Produkt dodany do ulubionych

  

 

  

 

Zapisz się do newslettera

i odbierz rabat na swoje zakupy

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.